Yeni Anayasa İle İlgili Bazı Tekliflerimiz

Yeni Anayasa İle İlgili Bazı Tekliflerimiz

Ülkemizin anayasal düzeninin İslâm’a saygılı olması gerekir. Bu sebeple yeni anayasa çalışmalarına Müslüman bireyler de katkı vermekle yükümlüdür. Yaşadığımız şartları dikkate alarak Medine Vesikası ve Hudeybiye antlaşması çizgisinde şimdilik biz de on üç madde halinde düşüncelerimizi/tekliflerimizi sunuyoruz. Arzu edilirse karşılıklı görüşme yapılabilir.Yeni Anayasa İle İlgili Bazı Tekliflerimiz

ÜLKEMİZİN ANAYASAL DÜZENİNİN İSLÂM’A SAYGILI OLMASI GEREKİR. BU SEBEPLE YENİ ANAYASA ÇALIŞMALARINA MÜSLÜMAN BİREYLER DE KATKI VERMEKLE YÜKÜMLÜDÜR. YAŞADIĞIMIZ ŞARTLARI DİKKATE ALARAK MEDİNE VESİKASI VE HUDEYBİYE ANTLAŞMASI ÇİZGİSİNDE ŞİMDİLİK BİZ DE ON ÜÇ MADDE HALİNDE DÜŞÜNCELERİMİZİ / TEKLİFLERİMİZİ SUNUYORUZ. ARZU EDİLİRSE KARŞILIKLI GÖRÜŞME YAPILABİLİR.

ALİ RIZA DEMİRCAN

I. TÜRKİYE CUMHURİYETİ FARKLI ETNİSİTELERDEN OLUŞAN MİLLETİYLE BÖLÜNMEZ BİR BÜTÜNDÜR, REMİ DİLİ TÜRKÇEDİR. ANCAK BELİRLEECEK ÖZEL KOŞULLARI İÇİNDE FARKLI DİLLERDE EĞİTİM YAPILABİLİR.

II. FİZİKSEL VE MANEVÎ BASKI YAPILMADIKÇA VE AŞAĞILAMAYA YER VERİLMEDİKÇE İSTİSNASIZ BÜTÜN DÜŞÜNCELER VE İNANÇLAR ÖZGÜRCE DİLE GETİRİLEBİLİR.

III. EGEMENLİK MİLLETİNDİR.MİLLET EGEMENLİĞİN TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ ARACILIĞIYLA KULLANIR. BÜYÜK MİLLET MECLİSİ HER TÜRLÜ YASAL TASARRUFA VE DİLEDİĞİ KONUDA REFERANDUMA GİTMEYE YETKİLİDİR.

IV. LAİKLİK, DEMOKTATİK TALEPLER VE EVRENSEL HUKUK İLKEKELERİ İLE BAĞIMLI OLARAK YORUMLANMALIDIR.ÖRNEĞİN BÜYÜK MİLLET MECLİSİNE İSLÂMİ YAŞAMLA İLGİLİ YASA TEKLİFLERİ VERİLEBİLİR VE REFERANDUMA KONU EDİLEBİLEBİLİR, BU TÜR DEMOKRATİK-HUKUKSAL GİRİŞİMLER LAİKLİĞE AYKIRILI OLARAK YORUNLANAMAZ.

V. VİCDAN HÜRRİYETİ İNANIP İNANMAMA VEYA İSTENİLEN DİNE VEYA FELSEFÎ SİSTEME İNANMA HÜRRİYETİDİR. DİN HÜRRİYETİ İSE İNANILAN DİNİN KURALLARINA GÖRE YAŞAMA ÖZGÜRLÜĞÜDÜR. VİCDAN VE DİN HÜRRİYETİ, İÇERİĞİNE MÜDAHALE EDİLMEKSİZİN KABUL EDİLMELİDİR. İSLÂM DİNİ'İNDE YÜKÜMLÜLÜKLER ERGENLİKLE BAŞLADIĞINDAN DİNÎ KURALLARIMIZA GÖRE YAŞAMA ÖZGÜRLÜĞÜ ERGENLİK ÇAĞI İLE BAŞLATILMALI; ORTA VE LİSE ÖĞRETİMİNİ DE İÇİNE ALMALIDIR. BÖYLECE ÖRNEĞİN MÜSLÜMAN ÇOCUKLARIMIZ İÇİN KARMA ÖĞRETİME KATILIP KATILMAMA,TESETTÜRE BÜRÜNME VE CUMA NAMAZLARINA GİDEBİLME ÖZGÜRLÜĞÜ SAĞLANMALIDIR. BUNUN İÇİN KIZ OKULLARI DA AÇILMALIDIR.

ÜLKEMİZDE ORTA ÖĞRETİMDE DİN ÖĞRETİMİ VE EĞİTİMİ MECBURİ OLMALIDIR. ANCAK BU ÖĞRETİM VE EĞİTİM MÜSLÜMANLAR İÇİN MEZHEPLER ÜSTÜ OLMALI; KURÂNÎ KURALLARA DAYANMALIDIR. NE VAR Kİ ERGENLİK ÇAĞINA GELENLER, BAŞ VURMALARI HALİNDE YALNIZCA DİN EĞİTİMİNE KATILMAYABİLDİRLER.

VI. ÖLÜM CEZASI MUTLAKA GERİ GETİRİLMELİ, FAKAT MAKTÜLÜN VARİSLERİNE AF VE TAZMİNAT SEÇENEKLERİ DE SUNULMALIDIR. BÖYLE YAPILARAK ADALET VE ERDEM BİR ARADA YAŞATILABİLMELİDİR.

VII. AHVAL-İ ŞAHSİYYE KONULARINDA ( EVLİLİK,BOŞANMA VE MİRAS ) İSLAMÎ ÖLÇÜLERE UYGUN UYGULAMA İMKÂNLARI GETİRİLMELİDİR. ANA BABAYA MİRASTAN MUTLAKA PAY VERİLMELİDİR.

VIII. BELEDİYELER DAHİL BÜTÜN RESMİ KURUMLAR, MAAŞ ÖDEMELERİ, VERGİ TAHSİLATI VE SİGORTA PRİM ÖDEMELERİ GİBİ İŞLEMLERİ BÜNYELERİNDE YAPMALI VEYA ALTERNATİFLER GELİŞTİRİLEREK VATANDAŞ FAİZ KURUMLARI İLE İLİŞKİYE ZORLANMAMALIDIR.

IX. HALKA YÖNELİK BÜTÜN RESMİ BORÇLANMALAR FAİZSİZ ALTERNATİFLER DE SUNULARAK YAPILMALI; DÎNİ KURALLARA BAĞLI VATANDAŞLAR, OLUŞTURULAN TOPLUMSAL İMKÂNLARDAN YARARLANDIRILMALIDIR.

X. GELİR VERGİLERİNDEN ZEKÂT FONU İÇİN BELLİ ORANLARDA PAYLAR AYRILMALI, AYRILAN ZEKÂTLARIN VERİLEBİLECEĞİ YERLER DE BELİRLENEREK ÖNCEDEN İLAN EDİLMELİDİR. ÖRNEĞİN FAKİRLER,YETİMLER, AFETZEDELER, MAHKÜMLAR , EVLENECEKLER , TEDAVİ GÖRECEKLER VE DİĞER ZEKÂT ALABİLECEKLER BELİRLENMELİDİR. BU İŞ İÇİN ÖZEL BİRİMLER OLUŞTURULAMAYACAKSA DİĞER BİR ALTERNATİF OLARAK DA VATAŞDAŞIN BELGELENDİRDİĞİ ZEKÂT ÖDEMELERİ VERGİYE MAHSUP EDİLMELİDİR.

XI. DÎNİ İNANÇLARI SEBEBİYLE SİLAHLI SAVAŞA KATILMAK İSTEMEYECEKLERE VİCDANÎ RED HAKKI VERİLMELİDİR.

XII. UZUN SÜRELİ CEZALARA UĞRATILAN SUÇLULARIN EŞLERİ VE ÇOCUKLARI MAĞDUR EDİLMEMELİDİR. BU AMAÇLA :

  • UZUN SÜRELİ HAPİS CEZALARI YERİNE ÖRNEĞİN MAĞDURLAR TARAFINDAN AFFEDİLME VEYA TAZMİNAT ÖDEME GİBİ ALTERNATİF CEZALAR OLUŞTURUP GELİŞTİRİLMELİ.
  • EŞLERİ VEYA BABALARI HÜKÜM GİYEN AİLELERE SOSYAL YARDIMLAR YAPILMALI,
  • EŞLERE TEK TARAFLI OLARAK BOŞAMA - BOŞANMA HAKKI VERİLMELİ,
  • EŞLERE, ÖRNEĞİN DÖRT AY GİBİ BELİRLİ ARALIKLARLA BİRLEŞME İMKÂNI SAĞLANMALIDIR.

 

XIII. AİLE KORUMA ALTINA ANILMALIDIR; YAYGIN EĞİTİMDE YÜCELTİLMELİ, DEVLET DESTEKLİ GÖRSEL YAYINLARLA BESLENMELİ, ÇOCUKLU AİLELER VE AİLE İÇİNDEKİ ENGELLİLER SOSYAL YARDIMLARLA DA DESTEKLENMELİDİR.

ÜLKEMİZDE BEKÂR VEYA DUL BİR ERKEKLE EVLİLİK İMKÂNLARINI BÜYÜK ÖLÇÜDE YİTİRMİŞ YÜZ BİNLERCE BEKÂR - DUL İFFETLİ KADINIMIZ VARDIR. BUNLAR KOCASIZLIĞA VE ÇOCUKSUZLUĞA MAHKUM EDİLEMEZ.

BU SEBEPLE HİÇ DEĞİLSE HASTALIK, KISIRLIK GİBİ SEBEPLERLE VE İLK EŞİN RIZASI ALTINDA İKİNCİ BİR KADIN ALINMASINA ONAY VERİLMELİ VE İKİNCİ EŞ DE BİRİNCİ EŞ GİBİ BÜTÜN RESMİ HAKLARDAN YARARLANDIRILMALIDIR. BU GÜNE KADAR YAPILMIŞ OLUP NİKÂHLARI DİNEN DE SAKINCALI OLAN İKİNCİ EŞLER RESMEN TESCİL EDİLMELİDİR. BU DURUMU KABUL ETMEK İSTEMEYECEK İLK EŞLERE DE TEK TARAFLI BOŞANMA VE TAZMİNAT HAKKI VERİLMELİDİR. AYRICA KİŞİSEL HAK VE ÖZGÜRLÜLERE AYKIRI OLAN BOŞANMA DÜZENİ DÜZELTİLMELİ; EŞLERİN HER BİRİNE TEK TARAFLI BOŞANMA VE İHTİLAF HALİNDE YARGIYA DA DOĞRUDAN BOŞAMA HAKKI VERİLMELİDİR.

 Ali Rıza DEMİRCAN
http://www.alirizademircan.net/yeni-anayasa-ile-ilgili-bazi-tekliflerimiz-5-276h.htmlSexual Life According To Islam İSLAMA ƏSASƏN SEKSUAL HƏYAT СЕКСУАЛЬНАЯ ЖИЗНЬ СОГЛАСНО КАНОНАМ ИСЛАМА ئىسلامدا جىنسىي تۇرمۇش بيان حكم استرقاق الأسيرات و الاستغلال الجنسي لهن في ضوء القرآن والسنة
yukari_cik
Ana Sayfa | Biyografi | Eserleri | Cuma Hutbeleri | İnceleme Makale | Güncel Konular | Haberler | İletişim