Yatsı Ezanı Sonrası Dua Bir Atılım Olmuştur

Yatsı Ezanı Sonrası Dua Bir Atılım Olmuştur
İslâm'ın toplum hayatımızı yönlendirici ilkelerine duyarsız kalarak sömürüye açık ant-i demokratik ve jakoben laik düzenimizi daha bir meşrulaştıran Diyanetimizin, esasa yönelik olmasa da bazı hayırlı adımlar attığı da oluyor. Yaşadığımız, Covid-19 kamçısı ile uyarılıp terbiye edilmekte olduğumuz şu günlerimizde yüzeysel bile olsa milletçe Rabbimize yönelmek durumundaydık. Çünkü Rabbimiz tarihi, dönemlerde musibetlere uğratıldıklarında bile kendisine yönelip yalvarmayan zalim inkârcı toplulukları şöylece yermiştir:

Onlara uyarımız/azâbımız geldiği vakit olsun, yalvarmaları gerekirdi, fakat yalvarmadılar bile, kalpleri katılaştı ve Şeytan, yaptıkları kötülükler-çirkinlikleri   süsleyip hoş gösterdi onlara.” (Enam 6/43)

Duyarsızlığımız “Gayretullah’a Dokunacak” şekilde boyutlanırken Diyanet’in yaklaşık yüz bin camide başlattığı yatsı  ezanı sonrasındaki dua, ilâhî rahmeti celbedecek pek güzel bir atılım ve  gelişme olmuştur.

Covid-19’a davet çıkaran İslâm dışı eğitim, hukuk ve ekonomik türü uygulamalara İslâmî temelli hiç bir demokratik tepki koymadıkları  halde, bu gibi tatbikata bidattir diyerek karşı çıkacak  bilinçsizler  olacaktır, ama önemli değil, onlar ricalden sayılmazlar.

Küçücük bir tasarrufla  yapacağımız,  yatsı ezanı  sonrasında okunmakta bu duaya okuyucularımızın  aminleriyle katılması ricamızdır:

“ Ey bu okuduğumuz ezanların sahibi Yüce Rabbimiz. Sana sığındık. Kapına geldik. Ellerimizi semaya, dillerimizi duaya, gönüllerimizi şefkat ve merhametine açtık. Peygamberlerin, mazlumların ve muhtaçların dualarına icabet ettiğin gibi şu anda yaptığımız dualarımızı kabul eyle Allah’ım!

Bizleri umduklarımıza nâil, korktuklarımızdan emin eyle Allah’ım! Bütün dünyayı kuşatan salgın hastalık karşısında bizlere yardımını / lütfeyle Allah’ım. Öfkenden  rızana, azabından affına sığınıyoruz. Bizleri muhafaza eyle Allah’ım!

 Şu anda huzurunda ellerini açarak âmin diyen kardeşlerimizi, iki cihanda aziz eyle Allah’ım! Her daim mağdurların, mazlumların, gariplerin yanında yer almış; çaresizlere kucak açmış aziz milletimizden rahmetini esirgeme Allah’ım!

Hastalarımıza şifa, dertlilerimize deva, borçlularımıza kolaylıklar nasib eyle Allah’ım! Daima hukuki ve sosyal adalet üzerinde olmasını dilediğimiz  Devletimizi, milletimizi, İslam beldelerini ve bütün insanlığı her türlü afetlerden, musibetlerden, kötülüklerden, salgın hastalıklardan muhafaza eyle Allah’ım!

 Zor günlerden geçiyoruz. Birliğimizi, dirliğimizi, kardeşliğimizi daim eyle Allah’ım!

 Bu zor zamanlarda, büyük bir özveri ile gece gündüz demeden çalışan başta sağlık görevlilerimiz olmak üzere tüm çalışanlarımıza yardım eyle Allah’ım. Bizlere taşıyamayacağımız ağır yükler yükleme Allah’ım!

Dünya imtihanımızı kolaylaştır, musibetler karşısında bilincimizi ve direncimizi artır, bizlere sabır ve metanet ver Allah’ım!

Dünyada ve huzurunda yargılanacağımız  mahşer gününde mahcup ve mahzun kılma Allah’ım! “
Ali Rıza DEMİRCAN
http://www.alirizademircan.net/yatsi-ezani-sonrasi-dua-bir-atilim-olmustur-20-756h.htmlSexual Life According To Islam İSLAMA ƏSASƏN SEKSUAL HƏYAT СЕКСУАЛЬНАЯ ЖИЗНЬ СОГЛАСНО КАНОНАМ ИСЛАМА ئىسلامدا جىنسىي تۇرمۇش بيان حكم استرقاق الأسيرات و الاستغلال الجنسي لهن في ضوء القرآن والسنة
yukari_cik
Ana Sayfa | Biyografi | Eserleri | Cuma Hutbeleri | İnceleme Makale | Güncel Konular | Haberler | İletişim