Uzay bilimi ve uçak üretiminde geriliğimizin acısı duyurmayan isra ve mirac kutlanmamış demektir

Uzay bilimi ve uçak üretiminde geriliğimizin acısı duyurmayan isra ve mirac kutlanmamış demektir
Ramazan’da olmakla birlikte hangi gece olduğu kesin olarak bildirilmeyen Kadir Gecesi dışındaki Kandil gecelerimize yüklenen özelliklerin hiç birisi Kur’ân ve Sünnet’e dayanmaz. Ama Kur’ân ve Sünnet bize bu gecelerde var olduğu ileri sürülen ayrılacakların istisnasız her gecede var olduğunu bildirir.

Bizim ana ibadet görevlerimizden biri, her biri bir âyet yani Rabbimizin varlığı ve yüceliğine delil olan varlıklar üzerinde düşünmemizdir. Pek çok ama pek çok âyetle emredilen Tefekkür/derinliğine düşünme ibadeti farzlar dışındaki nafile namaz ve oruçtan daha mühimdir ve de sevaplıdır.

Bu miraç gecemizde geliniz her gece yapılabilecek ibadetlerden çok tefekkür ibadetine ağırlık verelim.

Madem gökte yürüyüş ve yükseliş olan İsra ve Mirac gecesindeyiz tefekkürümüzü göğe ve göksel varlıklara ilişkin Yaratılanve İndirilen âyetler üzerine yoğunlaştıralım.

Biz size Yaratılanvarlık âyetlerine bakılmasını emredenİndirilenKur’ân âyetlerinden örnekler sunacağız, siz de onları çoğaltabilir, düşüncenize konu edinebilirsiniz:

“Yedi göğü birbiriyle uyum içinde yaratan da Allah’tır. Yarattığı bütün varlıkları rahmetiyle kuşatan Allah’ın yaratışında hiçbir düzensizlik görmezsin. Haydi, çevir gözünü: Bir çatlak görüyor mu? Sonra gözünü bir daha, bir daha çevirip baksan da aradığı kusuru bulamayan gözün yorgun, bitkin vaziyette sana geri döner.”(Mülk Sûresi 3-4)

“Nasıl gaflet ettiler, üstlerindeki göğe bakmadılar mı, onu nasıl bina edip süslemişiz ki, hiçbir eksiği gediği yoktur. Yeryüzünü de döşedik, üzerine sağlam dağlar diktik, her güzel çiftten bitkiler yeşerttik.”(Kâf Sûresi 6-7)

“Ey cinler ve insanlar topluluğu! Göklerin ve yerin sınırlarından çıkıp gitmeye gücünüz yeterse çıkın. Fakat özel bir güç olmadıkça çıkamazsınız Rabbinizin nimetlerinden hangi birini inkâr edersiniz?”(Rahman Sûresi 33-34)

“Biz göğü, yeri ve arasındakileri boşuna yaratmadık. Bu kâfirlerin zannıdır. Cehennem ateşinden dolayı vay haline o kâfirlerin!” (Sâd Sûresi 27)

Biz  Göğe/Uzaya ilişkin ayetler üzerinde düşünebilirsek İsra ve Mirac gecesi bize muhtaç olduğumuz uçakları üretemeyişimiz ve uzay teknolojisinde geri kalışımızın ayıbını duyurabilir; yurt savunmamızı ve hac görevimizi yabancı ülke uçaklarıyla yapmanın onursuzluğunu kavratabilir.

Ayıbımızı duyurmayan ve onursuzluğumuzu kavratmayan İsra ve Mirac Gecesi kutlanmamış demektir.

http://www.alirizademircan.net/uzay-bilimi-ve-ucak-uretiminde-geriligimizin-acisi-duyurmayan-isra-ve-mirac-kutlanmamis-demektir-4-585h.htmlSexual Life According To Islam İSLAMA ƏSASƏN SEKSUAL HƏYAT СЕКСУАЛЬНАЯ ЖИЗНЬ СОГЛАСНО КАНОНАМ ИСЛАМА ئىسلامدا جىنسىي تۇرمۇش بيان حكم استرقاق الأسيرات و الاستغلال الجنسي لهن في ضوء القرآن والسنة
yukari_cik
Ana Sayfa | Biyografi | Eserleri | Cuma Hutbeleri | İnceleme Makale | Güncel Konular | Haberler | İletişim