Utanma ve Cünüblük – Gusül Abdesti ile İlgili Bilgiler I

Utanma ve Cünüblük – Gusül Abdesti ile İlgili Bilgiler I
Bismillahirrahmanirrahim

Yüce Mevla'mıza sonsuz hamd ü senalar ederim. Aziz Peygamberimiz biricik mi biricik hayat önderimiz Hz. Muhammed'e kalbi ihtiramlarımı arz eder, bağlılarını arttırmasını Yüce Mevla'mızdan niyaz ederim.

Utanma Fıtrat ve İman Kaynaklıdır

Bismillahirrahmanirrahim

Utanma insanı yücelten bir erdemdir. Yüce Rabbimiz utanma duygusunu bize yaratılıştan kodlamıştır. Akıl gibi utanma duygusu da İslâmî inançla olgunlaşır ve gelişir. Bunun içindir ki Aziz Peygamberimiz utanmayı imanla irtibatlandırmıştır. Bir sahâbi diğerine utanma ile ilgili söz söylerken, söylenene şahit olan peygamberimiz şöyle buyurmuştur:

"Utanma imandandır/ Allah'a ve ölüm ötesi hayatına imanla gelişir."

Yüce Rabbimize ve ölüm ötesi hayatın varlığına inancımız pekiştiği oranda utanma duygularımız da gelişir. Aziz Peygamberimiz Efendimizde yaratılış mükemmeliyeti olduğu gibi iman da zirvedeydi. Bu sebeple Aziz Peygamberimizi bize vasfeden sahabiler şöyle derler:

"Aziz Peygamberimiz genç bir kızdan daha hayâlıydı, daha bir utangaçtı."

Utanma duygusu Aziz Peygamberimizin bir diğer beyanına göre:

"Bulunduğu her şeyi/ her yeri güzelleştirir."

Biz müminler, Allah'a, bizimle görevli olan ve bizi takip eden meleklere ve de insanlara karşı utanma duygusuyla yükümlüyüz.

Allah'a karşı utanma bütün organlarımızı haramlardan koruma anlamını taşır. Yaratan o, rızıklandıran o, hayat bahşeden o, geleceğimiz de onun tasarrufu altında. Fakat insanoğlu Rabbinin buyruklarına aykırı gitmekte berdevam olur. Bu hal Rabbimize karşı bir utanmazlık halidir.
Bizlere refakat eden görevli melekler var. Onlar bilinçli sözlerimizi kayda alır, ayrıca iradeli davranışlarımız ve işlerimizi de yakın çekimli filme alırlar. Bir de bizi takip eden rahmet melekleri vardır. Peygamberimiz şöyle buyurur:

" Sizlerle beraberlik içinde bulunan meleklere karşı hayalı/utançlı olunuz. Onlar, ilişkiye girdiğinizde ve tuvalete çıktığınızda sizden ayrılırlar. O rahmet meleklerine karşı çıplaklıktan korunarak onlara ikramcı olunuz."

Biz insanlar en güzel kıvamda yaratılmış varlığız. İnsanlara karşı da hayâlı olma konumundayız.

Allah'a ve Onun huzurunda sorgulanacağına inanmayan insana utanma konusunu anlatmak imkânsız gibidir. Çünkü o kendisini örneğin lağım faresi konumuna düşürmüş insandır. Bir Peygamberî hadisle daha açıklık getirerek konuyu noktalayalım:

"Utanma baştan aşağı hayırdır ve hayâ yalnızca hayır getirir."

Bütün dünyada utanma duygusunun en ziyade ortaya çıktığı ve çıkması gereken alan cinselliktir. Ancak utanma duygusu cinsellik alanında bilmemiz gerekenleri öğrenmemize engel teşkil etmemelidir. Utanma daima hayır getirir. Biz utanmayı cehaletimize aracı kılmamalıyız.

Peygamberimizin güzide eşi Hz. Aişe annemiz, (r.anha) Medineli yerli Müslüman kadınları bize tanıtırken şöyle der:

"Onlar ne mübarek insanlardı, utanma duyguları onları dinlerini öğrenmeye engel oluşturmadı. Her bir konuyu Aziz Peygamberimize sorarlardı."

Bugün dahi birçok kadının bilinen bir hocaya /alime sormakta tereddüt edeceği konuları peygamberimize gelip sorarlardı ve de problemlerini arz ederlerdi. Mesela bir kadın geliyor ve eşinin cinsel iktidarsızlığından şikâyetle ayrılma dileğini sunabiliyordu.

Utanmanın öğrenime engel oluşturmaması konusunu bir örnekle pekiştirmekle yetinelim.

Aziz Peygamberimizin eşlerinden biri Ümm-ü Seleme idi. Onun da Ümm-ü Süleym isimli bilinen bir hanım sahabî komşusu vardı. Gerçekten ender özellikte kadınlardan biriydi. Bir gün gelir Hz. Ümmü Seleme'nin yanında Peygamberimize, şöyle sorar:

Ya Rasûllellah bir kadın rüyasında cinsel ilişkiye girerse yıkanması gerekir mi?

Bu soru sorulduğundan Ümm-ü Seleme validemiz utanır, kızarır. Ümmü Süleym'e dönerek şöyle der: "Kadınları küçük düşürdün, hiç kadınlarda bu hal görülür mü?"

Ümmü Süleym'in verdiği cevap altın harflerle yazılacak nitelikte. Şöyle der: "Bizim dinimiz ile alakalı bilmediklerimizi öğrenmeye çalışmamız o konularda cahil kalmamızdan çok daha hayırlıdır."

Peygamberimiz, Ümmü Süleym'i teşvik sadedinde sorusunu cevaplandırarak,

"Eğer rüyada ilişki sırasında –boşalma- olursa yıkanılması gerekir." buyururlar.

İşte böyle...Rabbim imanımızla birlikte Haya (Utanma) duygularımızı geliştirsin.

Devam Edecek

Ali Rıza DEMİRCAN
http://www.alirizademircan.net/utanma-ve-cunubluk-gusul-abdesti-ile-ilgili-bilgiler-i-20-722h.htmlSexual Life According To Islam İSLAMA ƏSASƏN SEKSUAL HƏYAT СЕКСУАЛЬНАЯ ЖИЗНЬ СОГЛАСНО КАНОНАМ ИСЛАМА ئىسلامدا جىنسىي تۇرمۇش بيان حكم استرقاق الأسيرات و الاستغلال الجنسي لهن في ضوء القرآن والسنة
yukari_cik
Ana Sayfa | Biyografi | Eserleri | Cuma Hutbeleri | İnceleme Makale | Güncel Konular | Haberler | İletişim