Ümmetimizin Büyük Belası: Sû-i Zan

Ümmetimizin Büyük Belası: Sû-i Zan
İlâhiyatçılarımız ve siyasilerimiz dâhil sosyal ilişkilerimizde ve özellikle sosyal medya bağlantılarımızda çokça işlendiğine şahit olduğumuz bir haram da sû-i zan/kötü-çirkin zandır.

Rabbimiz, Hucurat sûresinin 12. âyetinde hataları araştırma ve insanları arkalarından çekiştirme olan gıybetten önce onlara da kaynaklık yapan kötü zannı haram kılarak “Zannın çoğundan kaçının, çünkü zannın bir kısmını oluşturan kötü zan haramdır/günahtır” buyurmaktadır.

Zan kesin, dolayısıyla güvenilir bilgi değildir. Onun değil kötü-çirkin olanı güzel olanı da gerçeği yansıtmaz. Bu sebeple zannı kesin bilgi yerine koyanlar bile Rabbimiz tarafından yerilmektedir. (Necm 28,Enam 116)

Her duyulanı söylemek gibi zanna dayalı konuşmak ve ithamda bulunmak da haramdır. Peygamberimiz “Zandan sakının. Zanna dayalı söz sözlerin en yalanıdır” buyurur. (Buharî Edep 57)

Facebook sayfamıza giren kişilerin çoğunluğu hatta Tarîkat ve Cemâat bağlıları olan müminlerin önemli bir bölümü haram değilmiş gibi rahatlıkla kötü zanda bulunabilmektedirler. Basit gibi görülen konuları geçelim. Kendi yargılarına katılmadığımız için olacak mesela “Sen iktidardaki filanca siyasîye yaranmak için helâle haram diyen adamsın” diyebiliyor ve dolaylı olarak kâfirlikle suçlayabiliyor. Oysaki bir değil bin siyasî bir araya getirilse ve tüm olanaklar ortaya konulsa bile helâle haram, harama helâl demedik ve demeyiz. Çünkü “Dinini siyasî çıkarlara ve dalkavukluklara alet edenler ve hele hele haramlara helâl diyebilenler aşağılık zalimlerdir.” Böyle bilir ve böyle inanırız.

Ali Rıza DEMİRCAN
http://www.alirizademircan.net/ummetimizin-buyuk-belasi-su-i-zan-5-536h.htmlSexual Life According To Islam İSLAMA ƏSASƏN SEKSUAL HƏYAT СЕКСУАЛЬНАЯ ЖИЗНЬ СОГЛАСНО КАНОНАМ ИСЛАМА ئىسلامدا جىنسىي تۇرمۇش بيان حكم استرقاق الأسيرات و الاستغلال الجنسي لهن في ضوء القرآن والسنة
yukari_cik
Ana Sayfa | Biyografi | Eserleri | Cuma Hutbeleri | İnceleme Makale | Güncel Konular | Haberler | İletişim