NÛR SÛRESİNİN 58. AYETİNİN KİŞİYE CARİYESİNİ YASAKLAMASI

NÛR SÛRESİNİN 58. AYETİNİN KİŞİYE CARİYESİNİ YASAKLAMASI
“Ey Erkek- Kadın İman edenler! (İslâm öncesi dönemde köleleştirerek köle edilenleri satın alarak, İslâmi dönemde de esir alarak) Maliki/Ehili olduğunuz erkekler-kadınlarla içinizden ergenlik çağına girmemiş olanlar, sabah namazından önce, öğleyin dinlenmek için soyunduğunuzda ve yatsı namazından sonra yanınıza girmek için sizden üç defa izin istesinler.

Çünkü bu vakitler, insanlara karşı koruyup örtmeniz gereken üreme ve boşalım organlarınızla yakın çevresinin açıkta olabileceği zamanlardır. Bu vakitlerin dışında (birbirinizin yanına girip çıkmanızda) sizin için de onlar için de günahı gerektirir bir sakınca yoktur; birbirinizin yanına girip çıkabilirsiniz. İşte Allah, hüküm bildirici âyetlerini size bِöylece açıklıyor.
Allah, bilendir, gereğince ve yerli yerince hüküm verendir.”

Nûr sûresinin bu 58. âyeti de, Maliki/Ehili olduğumuz (Mameleket eymanınız olan) kadınlarla nikâhsız ilişkiye girilemeyeceğini belgelemektedir. Önce âyeti anlamımızı kolaylaştıracak bir tespit yapalım. Belirlenen üç vakitte izin alması gereken Malik/Ehil olunanlar, erkeklere ve kadınlara şamil olduğu gibi ergenliğe ermemiş olanlar da erkekler ve kızları da içine almaktadır. Konumuz ِzelinde âyeti şöyle anlayabiliriz: Açıklanan üç vakitte biz erkek müslümanların yanına Maliki/Ehili olduğumuz esir köle kadınlar izin almaksızın giremezler.

Amaç aynı sûrenin 30-31. âyetleriyle insanlar arasında koruyup örtmekle yükümlü olduğumuz Fercimizi gösterir ve görülür olmaktan korumaktır. (Ferc, üreme ve boşalım (anüs) organları ve çevresidir.. el-Fercü: İsmün li cem-i sev’âtir-ricâli ven-nisâi vel-fityani ve hevâliha. Küllühüm fercün. İbn Manzûr Lisânül-Arab, Ferc maddesi) Bu üç vakitte, birbirimize örtü olduğumuz (Bakara 187) ve kendileriyle ilişkiye girebildiğimiz (Nisa 21, Müminûn 5-6) nikâhlımız olan hür eşlerimiz yanımıza izin almaksızın girebilirken “Mameleket olan eyman” ımız olan kadınların giremeyişi, onların bize helâl olmadığını, bir diğer anlatımla onlarla nikâhsız ilişkiye girilemeyeceğini göstermektedir. Helâl olmadığı içindir ki biz onların yanında üreme organlarımız ve yakın çevresini açamayacağımız gibi onlar da anılan bölgelerimize bakamazlar yani izin almaları gerekmektedir. (Nûr 30-31) Çünkü izin, Peygamberimizin açıklamasına göre bakılmaması içindir.(İbn Kesîr Nûr 58)

Bu Kur’ânî hüküm de geleneksel fıkhımızda yer alan “kişinin Maliki/Ehili olduğu köleleştirilmiş kadınlar olan cariyelerle nikâhsız olarak cinsel ilişkiye girebilecekleri” şeklindeki görüşünün İslâm’a aykırılığını kanıtlamaktadır. İzinsiz yatak odasına giremeyecek “ Ma meleket eyman” olan kadınların nikâhsız olarak yatağa atılmasına fetva veren ve bunun gibi ergenliğe ermemiş kız çocuklarının cinsel ilişkiye girilebilir eşler olarak nikâhlanılabileceğini onaylayan ülemayı –en azından bu ve bu gibi konularda biz Kur’ân ve Sünnet çizgisinde göremiyoruz.

http://www.alirizademircan.net/nur-suresinin-58-ayetinin-kisiye-cariyesini-yasaklamasi-5-555h.htmlSexual Life According To Islam İSLAMA ƏSASƏN SEKSUAL HƏYAT СЕКСУАЛЬНАЯ ЖИЗНЬ СОГЛАСНО КАНОНАМ ИСЛАМА ئىسلامدا جىنسىي تۇرمۇش بيان حكم استرقاق الأسيرات و الاستغلال الجنسي لهن في ضوء القرآن والسنة
yukari_cik
Ana Sayfa | Biyografi | Eserleri | Cuma Hutbeleri | İnceleme Makale | Güncel Konular | Haberler | İletişim