Müslüman merhametli olmalı (Takvim Gazetesi - 15 Ağustos 2010 tarihli yazısı)

Müslüman merhametli olmalı (Takvim Gazetesi - 15 Ağustos 2010 tarihli yazısı)
Sevgili Peygamberimiz Hz. Muahmmed (S.

Sevgili Peygamberimiz Hz. Muahmmed (S.A) İslam Dini'ni ''Güzel ahlak'' olarak tarif buyurmuştur. Bu "Güzel ahlak"ın özü ise bütün mü'minlere hatta bütün insanlara merhametli olmaktır.

Yüce Mevlamız, şöyle emir buyurur. Hıcır Suresi Ayet 88: ''...Müminlere (şefkat) kanatlarını ger.'' Mevlamız bu emrini pekiştiren buyrukların da; Peygamberimiz de şöylece öğüt vermektedir: ''İnsanlara acımayana Allah merhamet etmez.'' ''Küçüğümüze acımayan ve büyüğümüze saygı duymayan, kişi biz(im yolumuzu izleyenler)den değildir.''

MERHAMET NEDİR?
İslami anlamıyla merhamet Kur'an-ı Kerim'de ve Peygamberimizin hadislerinde müminlerin birbirine karşı yapmaları emrolunan veya tavsiye tarzında teklif olunan maddi ve manevi bütün yardımlaşma görevlerini içine alan bir ahlaki yükümlülüktür.
Merhametin gereği olarak yapılması zaruri olanları şöylece özetleyebilriz.
Müslümanın Müslüman üzerindeki hakları olan altı görevi yapmak; Selam vermek, davete icabet etmek, hastalıkta ziyaret etmek, danıştığı zaman doğru olanı söylemek, aksırdığı ve Elhamdülillah dediği zaman ''Allah sana merhamet etsin'' duasında bulunmak, ölüm halinde cenazeye katılmak; Mü'minlerin maddi sıkıntılarını gidermeye ve manevi problemlerini çözmeye çalışmak.
Sevinç ve kederlerini paylaşmak.
Onları sevmek; Nefsimiz için istediğimizi onlar için de istemek.
Mü'minleri korkutup zarar vermemek ve onlara gıyaplarında dua etmek.
Bütün bunlar benzerleri müslümanlara karşı merhamet görevlerimizdir.
Kişi bu merhamet görevlerini yalnız sürekli münasebetler içinde bulunduğu dostlarına veya bağlı bulunduğu ekolün mensubu olarak gördüğü mü'minlere tahsis etmemelidir.
Bütün mü'minlere karşı merhametli olmalıdır. Hatta yaradandan ötürü bütün insanlara karşı merhametli olmalıdır. Çünkü Peygamberimiz merhameti bütün insanlara teşmil etmemizi de şöylece emir buyurmaktadır: ''Merhametli olunuz.
Birbirinize merhamet etmedikçe gerçekten iman etmiş olamazsınız (İman etmedikçe de Cennet'e giremezsiniz.) İyice biliniz ki sözünü ettiğim birinizin dostuna merhamet etmesi değildir. Genel olarak bütün insanlara merhametli olmaktır.'' Evet, müminler birbirlerine karşı merhametli olmanın yanı sıra bütün insanlara karşı da merhametli olmalıdırlar.
Zira mü'min olduğumuz için bize düşmanlık yapmayan, inançlarımıza göre yaşamamıza engel olmaya çalışmayan ve bize egemen olup ezmek amacını gütmeyen insanlara karşı iyilikperver ve adaletli davranarak merhamet göstermemizde Allah'ın sevgisi ve ahiret mükafatı vardır.
Sohbetimizi Peygamberimizin öğütlediği bir dua ile bitirelim: ''Allah'ım! Bizi bağışla, bize merhamet et, bizi rızıklandır ve bize sağlık ve afiyet ver...''Ali Rıza DEMİRCAN
http://www.alirizademircan.net/musluman-merhametli-olmali-takvim-gazetesi-15-agustos-2010-tarihli-yazisi-4-198h.htmlSexual Life According To Islam İSLAMA ƏSASƏN SEKSUAL HƏYAT СЕКСУАЛЬНАЯ ЖИЗНЬ СОГЛАСНО КАНОНАМ ИСЛАМА ئىسلامدا جىنسىي تۇرمۇش بيان حكم استرقاق الأسيرات و الاستغلال الجنسي لهن في ضوء القرآن والسنة
yukari_cik
Ana Sayfa | Biyografi | Eserleri | Cuma Hutbeleri | İnceleme Makale | Güncel Konular | Haberler | İletişim