İsak Haleva’nın Gerisinde Kalınmamalıydı

İsak Haleva’nın Gerisinde Kalınmamalıydı
Türkiye'mizde ki Yahudi Cemaati ve onu temsil eden kişi ve kurumla ilgili bir kaç yazı yazmıştım. Bunlardan birinde söyle demiştim:

500 yıldır aramızda yaşayan Yahudiler ülkemizin bir parçasıdır. Malları ve canları dokunulmazdır. Kendimize olduğu kadar onlara da saygımız vardır. Ülkemizdeki mabetleri de ibâdet hürriyetleri de saygıdeğerdir. Onların İsrail’de yaşayan Yahudilerle ilgili ve ilişkili olmalarını da tabii görürüz. Ama İsrail Devletinin milletimizi derinden üzen saldırgan can alıcı hükümet politikalarına sessiz kalmalarını mazur göremeyiz.

Türkiye Yahudi Cemaati empati yapmalı. Duygularıyla hareket edebilecek insanlarımızın yanlış yapmalarına fırsat vermemelidir. Bunun için İsrail’in Müslümanların temel hakları ve özgürlüklerini çiğneyen zalim politikalarını telin etmelidirler. Bunu beklemek de hakkımız olsa gerektir.”

Yahudi Cemaatinin bu gibi yazılarımızdan haberdar olduğunda şüphem yoksa da etkili olup olmadığı hususunda kesin  bir bilgim yoktur. Yoktur da, iyi niyetle yapılacak uyarıların, az da olsa fayda sağlayacağından eminim. Nitekim bir tezahürüne tanık olduk.

Muhterem Cumhurbaşkanımızın başlattığı  Biz Bize Yeteriz  yardımlaşma kampanyasına  Yahudi Cemaati dini lideri İsak Haleva beş maaşı ile katılacağını bildirmiştir. Bu katılımın hiç şüphesiz maddî olmaktan  çok sembolik manevî bir değeri vardır.

https://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/turkiye-musevileri-hahambasi-halevadan-biz-bize-yeteriz-turkiyem-kampanyasina-destek/1786293

Milletimiz Cuma namazı kılamamanın hasretini çekerken Külliye camiinde Cuma namazı kıldırmak türünden  hatalar yapan Diyanetimiz, hatta İstanbul Müftülüğümüz,  Biz Bize Yeteriz  yardımlaşma seferberliğine katılmakta  İsak Haleva’nın da gerisinde kalmamalıydı. Bir dostumuzun uyarısı, bu dostça ikazımızı yapmamıza  vesile oldu. Umarım faydalı olur.
Ali Rıza DEMİRCAN
http://www.alirizademircan.net/isak-halevanin-gerisinde-kalinmamaliydi-20-757h.htmlSexual Life According To Islam İSLAMA ƏSASƏN SEKSUAL HƏYAT СЕКСУАЛЬНАЯ ЖИЗНЬ СОГЛАСНО КАНОНАМ ИСЛАМА ئىسلامدا جىنسىي تۇرمۇش بيان حكم استرقاق الأسيرات و الاستغلال الجنسي لهن في ضوء القرآن والسنة
yukari_cik
Ana Sayfa | Biyografi | Eserleri | Cuma Hutbeleri | İnceleme Makale | Güncel Konular | Haberler | İletişim