İbadetin anası, özü Namaz'dır (Takvim Gazetesi - 13 Ağustos 2010 tarihli yazısı)

İbadetin anası, özü Namaz'dır (Takvim Gazetesi - 13 Ağustos 2010 tarihli yazısı)
Sana Kur'ân'la bildirilen mesajları oku. Namazı da gereğince kıl.

Sana Kur'ân'la bildirilen mesajları oku.Namazı da gereğince kıl. Hiç şüphesiz namaz bütün çirkinliklerden, ortak aklın sakıncalı bulduğu kötülüklerden korur. (Yaşamın içinde ve de namazla) Allah'ı anmak en büyük erdemdir-ibâdettir." ANKEBUT 45

Zerreciklerden galaksilere, tek hücrelilerden fillere, çiçeklerden görkemli ağaçlara kadar bütün varlıklar Allah'ın koyduğu tabîat yasaları çizgisinde hamd ederek Allah'a ibâdet ederler.
En güzel şekilde yaratılan insan, özgür iradesiyle evrendeki bu ibâdet akışına katılmakla yükümlü kılınmış varlıktır. Çünkü Yüce Allah'ımız insanı kendisine ibâdet etmesi için yaratmıştır.
Hz.Muhammed dahil bütün Peygamberlerin tebliği olan İslâm da bu ibâdet görevini açıklamak için gönderilmiş Din'dir.

Allah'ın oruç ve zekât gibi her bir Kur'ânî emrine ve içki ve faiz yasağı gibi her bir Kur'ânî yasağına uyuş bir ibadet ise de ibadetlerin anası, özü ve şahı namazdır. Namaz, zayıf olan insanı güçlüler güçlüsü olan Allah'a bağlayan rabıtadır. Namaz; Kurân ifadesiyle göklerin ve yerin nuru olan Allah'ın ışığı ile aydınlanmadır.

Namaz bir hadisteki söylemle gökleri ve yeri yaratan , yeryüzüne dağları dikip yerleştiren , bin bir çeşit bitkileri ve hayvanları yaratan Allah'ın buyruğudur. Namaz, salât , zikir , tesbih ve tekbir gibi sözcüklerle Kurân-ı Kerim'de yüzlerce defa emir buyrulan vakitleri belirli görevimizdir.
Namaz, Kelime-i Şehâdet getirilerek Allah'la yapılan sözleşmenin yenilenm
esidir. İslâm Dini'ne imanın gerektirdiği temel ibâdettir. Rabbimizin huzurunda sorgulanacağımız ilk kutsal görevimizdir. Allah'ımızın rızasına erdirecek en faziletli ameldir. Çünkü Namaz Allah'ın egemenliğini fiilen tanımadır. Onun hükümranlığına boyun eğiştir. Namaz, bedenin , aklın ve kalbin katılımı ile gerçekleştirilecek ibâdettir.

Namaz İslâmî imanın belgesidir. İnancın yaşama dönüşüdür. Vücudda baş konumundadır, İslâm' ın ana sütunudur. Namaz, yıldızlar , dağlar, hayvanlar ve denizler gibi her bir varlığın ibâdet şekillerini içeren, bunun için de ayakta , eğilerek ve yere kapanarak yapılan kulluk zirvesi ibâdettir. Namaz , bize bizden yakın olan Allah'ımızla beraber olduğumuz bilincine yükselten ibâdettir.

İnsanın Allah'a en yakın olacağı secdeyi içine alan bir ibâdet olduğu için namaz , bütün peygamberler ve kutsal kitapların görevleştirdiği ibâdettir. Örneğin; Hz . İbrahim ve bağlıları , Hz .Mûsa ve inançlıları Hz. İsa ve havarileri namazla Allah'a ibâdet etmişlerdir. Namazı müminin miracı, gözünün nuru ve Cennet'in anahtarı olarak niteleyen Hz .Muhammed de namazla Allah'a ibâdet etmişler ve onun şanlı ümmeti olan bizler de beş vakit namazla emrolunmuşuzdur.

Namaz diriliştir. İmanı pekiştiren ve hayat yasamız olan Kurân'la ilişki kurduran ibâdettir. Namaz kılan kişi her namazda onlarca defa tekrarladığı Allahû Ekber (Allah en büyüktür) sözü ile Allah'ı hayatının merkezine alır. Her rekatta okuduğu Fatiha sûresiyle Allah'ı bütün varlıkların yaratıcısı olarak kuşatıcı rahmet ve sevgi sıfatlarıyla anar. O'nun huzurunda yargılanacağı inancını pekiştirerek rûhunu ebedi aleme açar.Emirleri ve yasaklarına uyarak yalnızca Allah'a ibâdet edeceğini ve sadece O'ndan isteyeceği andını içer ve özgürleşir. Hayatı boyunca uygulayacağı Kurân'ı yasaları okuyarak yaşam bilincini artırır. Örneğin; adalet ve Hac emri , zulüm ve zina yasağı , sevgi ve yardım buyruğu ile kucaklaşır. İstediği dosdoğru yola yönlenir.

 Ali Rıza DEMİRCAN
http://www.alirizademircan.net/ibadetin-anasi-ozu-namazdir-takvim-gazetesi-13-agustos-2010-tarihli-yazisi-4-200h.htmlSexual Life According To Islam İSLAMA ƏSASƏN SEKSUAL HƏYAT СЕКСУАЛЬНАЯ ЖИЗНЬ СОГЛАСНО КАНОНАМ ИСЛАМА ئىسلامدا جىنسىي تۇرمۇش بيان حكم استرقاق الأسيرات و الاستغلال الجنسي لهن في ضوء القرآن والسنة
yukari_cik
Ana Sayfa | Biyografi | Eserleri | Cuma Hutbeleri | İnceleme Makale | Güncel Konular | Haberler | İletişim