Faiz Karşıtı Facebook ve Twitter Uyarı Örnekleri

Faiz Karşıtı Facebook ve Twitter Uyarı Örnekleri
Son dönemde "faiz" konusunda facebook ve twitterda kaleme aldığım kısa yazılar.

TÜRKİYE'DE MÜSLÜMAN EKONOMİST VAR MIDIR?*

Önce ülkemizde ekonomist var mıdır diye soralım. Varsa neden faiz karşıtı bir ilmi kitap, hatta bir makale bile yazılmaz.

Faiz karşıtı olmak için Müslüman olmak gerekmiyor. Faizin bir sömürü ve zulüm uygulaması olduğunu anlamak için sağduyulu düşünür bir insan olmak yeterlidir?

Peki ülkemizde Müslüman ekonomist var mıdır?

Varsa neden Müslüman bir ekonomist çıkıp da bu zulmü haykırıp toplumun gündemine taşımıyor. Bu soruyu Müslüman siyasîler için de sorabiliriz.** Bu konuda niçin konferanslar verilmez, makaleler yazılmaz, kitaplar telif edilmez ve alternatif düzen oluşturma çalışmaları yapılmaz.

Namaz ve zekat ibadettir de Rabbimizin buyruğu olarak faize karşı kültürel savaş açmak ibadet değil midir?

Devlet ve özel sektör olarak borçlanıp milyarlarca lira faiz ödemek ve böylece iliklerimize kadar sömürülmek PKK terörü benzeri bir bela değil midir?

Ben uyarıyor ve özelde Müslüman ve genelde sosyal demokrat bütün ekonomistleri ve siyasileri faiz karşıtı sivil örgütler ve de alternatif sistemler oluşturmak için cihada/devrime davet ediyorum.
*Amacımız faiz konusunu gündeme getirmektir. Mete Gündoğan, Mehmet Yazıcı, Haydar Baş ve bilmediğimiz bazı görevini yapmaya çalışan örneklerimiz vardır.

**Faizin haramlığına inanan siyasimiz çok ama sözlü veya örgütsel mücadele edenleri ise azın azıdır.

BANKALAŞAN FİNANS KURUMLARI

Halkımızın İslâmî bankacılık olarak nitelediği finans kurumlarının giderek İslâmî duyarlılıklarını yitirdikleri bir gerçektir.

Kendilerinin lehine olmasına rağmen hiç bir zaman Faizle etkili bir mücadele içine girmediler. Taleplerimize rağmen yaptıkları işlemlerine açıklık getirmediler. Kâr zarar ortaklığı adıyla topladıkları mevduatları nasıl işlettiklerini, nerelere yatırdıklarını açıklamadılar.

Sermaye ve iş ortaklığı olan Mudarebe adına topladıkları mevduatları Mudarebe sistemi ile çalıştırmadılar.

Faizli bankacılığa alternatif oluşturamadıkları gibi sömürü düzenine eklemlenerek Bankalaşmakta devam ediyorlar.

En büyük zararları da Müslüman halkı örtülü faize alıştırmaları olmuştur.

Değinilen hususlara açıklık getirerek ve ıslah çalışmalarını başlatarak Meşruiyetlerini kanıtlamalıdırlar.

Alternatifleri açık faizcilik olduğu için Ehven-i Şerreyn olarak görülebilirler. Biz de öyle görüyoruz

İMF'YE ÖDENEN BORÇ DEVEDE KULAKT


İslâm Dini borçlanmayı ancak ve ancak zaruret halinde ve gerekli harcamalar için onaylar.

Büyümenin yolu şirketleşmedir. Bu sebeple önemli olan borcun milli gelire oranı değil, borçlanmamaktır. Doğru tespit edebildiysem IMF’ye yıllar içinde ödenen borç 23.5 milyar dolardır.

Üçte biri devlet ve üçte ikisi özel sektör tarafından olmak üzere bunun iki katı her yıl faiz olarak ödenmektedir. Bu böyle devam edemez. Sistem kökten değişmelidir.

Yanılmış olabilirim ama değişim için değil iktidarın Büyük Millet Meclisi'nin gücü bile buna yetmez. Bütün milletimizin Rabbimizin buyruğu gereği faize savaş açması gerekir. Devrim önce kafalarda yapılmalıdır.

Diyaneti, ilahiyatı, tarikatları, sivil örgütleri, sendikaları ve ateistleri ile bütün bir millet faize savaş açmalıdır. Amerika’nın ve İngiltere’nin dahi borçlu olduğu dünyamızda bir avuç Yahudi ve işbirlikçilerinin dünya ölçeğinde oluşturduğu faizci emperyalizme karşı ancak ve ancak birliktelikle mücadele edilebilir.

FAİZ ŞİRK'İ DE İÇEREN EKONOMİK KATLİAMDIR. "BEŞTEPE" DEVREYE GİRMELİDİR

Faizsiz ekonomi olmaz görüşü, faizi savaş açarak haram kılan Allah'a bilgisizlik isnadıdır ve O'na ortak koşmadır.

Nisa 29'a göre de batıl kazanç yolu kılınarak sömürü yöntemi ile mânen insan öldürmektir. Bu sebeple faiz İslâm'a göre en büyük günah ve suç olabilmektedir.

Böyle iken içki-kumar ve zinaya kısmen de olsa duyarlı olan müminlerin faiz karşı hassasiyetlerini yitirmeleri de facia üstü bir felakettir.

Sanılanın aksine bizde jakoben laiklik ekonomik sömürüye payanda olması için idhal edilmiş ve korunmuştur. Oysaki faiz laikliğin gereği değildir. Ama ona karşıt olmak aklın, bilimin, sosyal ve ekonomik adaletin gereğidir ve bir cihaddır.

Amerika'ya bile dost musun düşmansın sorgulaması yapacak düzeye yükselen siyasi zirve, artık Beştepe'de alternatiflerini hazırlayarak faizi de sorgulamalıdır, Gerekli adımların atılabilmesi için milletimize ve ilgili kurumlarımıza çağrılar yapılmalıdır.

Yapılabilir mi? Yapılabilir. Ben sebeplerin halikı ve ölümsüz olan Allah'a güveniyorum.

Ali Rıza DEMİRCAN
http://www.alirizademircan.net/faiz-karsiti-facebook-ve-twitter-uyari-ornekleri-5-513h.htmlSexual Life According To Islam İSLAMA ƏSASƏN SEKSUAL HƏYAT СЕКСУАЛЬНАЯ ЖИЗНЬ СОГЛАСНО КАНОНАМ ИСЛАМА ئىسلامدا جىنسىي تۇرمۇش بيان حكم استرقاق الأسيرات و الاستغلال الجنسي لهن في ضوء القرآن والسنة
yukari_cik
Ana Sayfa | Biyografi | Eserleri | Cuma Hutbeleri | İnceleme Makale | Güncel Konular | Haberler | İletişim