Faiz Karşıtı Facebook ve Twitter Uyarı Örnekleri 2

Faiz Karşıtı Facebook ve Twitter Uyarı Örnekleri 2
Son dönemde "faiz" konusunda facebook ve twitterda kaleme aldığım kısa yazılardan yeni örnekler

DİYANET ALLAH'TAN KORKMAYACAK KULLARDAN UTANMAYACAK MIDIR?

İslâm Toplumu'na açılmış ekonomik savaş olduğu için faize savaş açılmasının Rabbimizin buyruğu olduğunu açıkladık (Bakara 278). İslâm'ı anlatma bizim görevimizdir de Diyanet'in değil midir?

Yarım asırdır Diyanet'in faizle ilgili bağımsız bir tek hutbe hazırlatıp okutturduğuna şahid olmadık.....

Ülkemizin Cumhurbaşkanı bile faizin adil olmadığını, üstelik acımasız olduğunu ve uygulanan faiz oranları ile yatırımların engellendiğini dile getirdiği ülkemizde, Diyanet, bilinçsiz sosyalistler gibi faiz sömürüsüne sessiz kalmaya ve -DOLAYLI DESTEK VERMEYE- devam mı edecektir?

İslâm'ın değil ama kendi onurunu korumak için çırpınan Diyanet'i uyarmak ve derin uykusundan uyandırmak için şöylece sormak hakkımız değil midir?

Diyanet Allah'tan Korkmayacak ve Kullardan Utanmayacak Mı?

*** Meselemiz şahıslarala ilgili olmayıp izlenen kurumsal politika iledir. Yanlış olarak değerlendirilebilir düşüncesiyle yazıdaki şahsımla ilgili bölümü de çıkardım.
Mehmet Görmez bey sevdiğimiz duyarlı bir kardeşimizdir.Uyarıları değerlendireceği ümidini taşıyor ve bekliyoruz.

FAİZ ORANLARININ ARTIŞ SEBEBİ TASARRUFSUZLUK MUDUR?
Mehmet Şimşek'e Sorular

Bu güne dek yönetim hayatımızla ilgili doğrudan hiçbir yorum yapmadım. Ama faiz söz konusu olunca yapacağım. Çünkü bu konu benim için ekonomi değil iman ve cihad konusudur.
...

Sayın Mehmet Şimşek, faizle değil de faiz oranı ile ilgili beyanında faiz oranlarının yüksekliğini, ayağını yorganına göre uzatmayan halkımızın tasarruflarının düşüklüğüne bağlıyor.

Şimdi biz de öğrenmek amacıyla soralım:

Faiz oranının artış sebebi tasarruf oranının düşüklüğü ise niçin bankacılığın önünü açıyor, milyonlarca insanımızın kredi kartları yoluyla üstelik borçlanarak harcama yapmasına sebep oluyoruz? Tüketici kredisi kullanmaya teşvik eden banka reklamlarını niçin engellemiyoruz?

12500 şubeyle ülkemizi saran bankaların sermayelerinin çok çok ama pek çok katını kredi olarak kullandırdıklarını niçin sorgulamıyoruz? Karşılığı olmaksızın kullandırılan bu kredilerden ötürü alınan milyarlarca liralık yıllık faizler konusuna niçin değinmiyoruz?

Türkiye’de devlet borçlu, yatırımcı borçlu, millet borçludur. Ama yalnızca Türkiye mi borçludur? Amerika borçlu, Japonya borçlu, İngiltere borçlu...

Peki alacaklı kim?

Dünyamızın kanını emen Uluslarüstü emperyalist faiz sisteminin ülkemizdeki etkisini ve egemenliğini görmezlikten gelerek bütün suçu ifsad edilmesine onay verdiğimiz halkımıza çıkarmak... Allah cümlemize basiret versin.

FAİZ VE ÇOCUKLARIMIZ

Faizin Allah'ın savaş açarak yasakladığı nefse ve insanlara yönelik bir zulm olduğunu pek çok defa açıkladık. İflasların/fakirliğnin,adaletsizlik ve acımasızlığın ana sebebinin de faiz olduğuna ve olabileceğine çokça vurgu yaptık. Meğer genel ahlâkî çöküşün de sebebiymiş...

Bir kaç gün önce Süleymaniye Devlet Kütüphanesinde İmam-Hatip kökenli akademisyen genç bir ekonomistle tanıştım. Konuşmamız sırasında bana dindar ve zengin görünümlü muhafazakar ailelerin üniversiteli çocuklarının da ahlâkî bir çöküş içinde olduklarını anlattı.Sorumsuz,saygısız ve lüks düşkünü bir nesil giderek artıyor.

Genç hocamız bu çöküşü müslüman iş adamlarının faize bulaşmasına ve onunla yoğrulmasına bağlayınca irkildim.Düşündüm, Örneğin Müsiad ve Askon üyesi iş adamlarımızdan faize bulaşmayan kaldı mı?

Birkaç yıl önce bir gazetemizde Faiz Sömürüsü ve İslâm başlıklı bir makale yayınlamıştım. Bu yazım üzerine ünlü bir gazetecimiz de şöyle yazmıştı: Meğer faiz harammış,unutmuştuk.

Şöyle veya böyle İktidar çevresine yuvalanlara bakınız: Onların çoğunun faizci takımı oldğunu göreceksiniz. Her haram bir şerdir ve zulümdür. Ne diyelim, Allah adildir.

Çöküşü yaşayanların çocukları da ahlâki çöküşe mahkumdur.

FAİZSİZ SİSTEME NASIL GEÇİLİR?

Beştepe'ye de Feryadımdır

Faiz sisteminin yalnız devleti ve özel sektörü değil müslüman iş adamlarını bile ahtopot gibi sardığı ülkemizde bu soru benim tek başına cevablayabileceğim bir soru değildir?

Başta müslüman ekonomistler olmak üzere sömürüye karşı olan bütün iktisatçılar devreye girmelidir. Müsiat ve benzeri sivil örgütlerimiz artık görev üstlenmelidir.Sendikalar iş başı yapmalıdır. Ekonomi ile ilgili bakanlıklar çalışma başlatmalıdır. Diyanet faiz hutbeleriyle halkımızı uyarmalıdır. Üniversitelerimiz faizle ile ilgili mastır ve doktora çalışmalarına yönelmelidir. Faiz mağdurları seslerini yükseltmelidir.

En önemlisi Beştepe devreye girmelidir. Ülkelemizin bilinçli ekonomistleri sessizce Saray'da bir araya getirilmeli, bilinenler yanısıra yeni enstrümanlar oluşturulmalıdır. Kısa, orta ve uzun vadeli planlar yapılmalıdır. Ödetilmek istenecek bedeller iyi hesaplanmalıdır.

Bu meseleye el atamayan Beştepe geleceğimizi kuşatamaz. Kendi adıma ifade edeyim: Ben Beştepe'ye bunun için oy verdim ve de dua ediyorum. Bekliyorum, kanı emilen Millet bekliyor, Ümmet bekliyor.

ÇAĞRIMIZ, BEŞTEPE'NİN AÇIKLAMASI VE YAKLAŞIMIMIZ

Borca dayalı parabasım sistemi ve faiz karşıtlığı kültürel savaş açmadır ve savaç açılma sebebidir. Rabbimizin görevlendirici buyruğu olmasaydı biz de yürek yetiremezdik.

Faiz Osmanlı Devleti'ne Şeyhül İslâm fetvalarıyla meşrulaştırlmış para vakıfları ile girmiştir. Yabancılardan faizli borçlar alınmış ve Osmanlı Bankası kurulmuştur. Özetlersek faiz yıkımın da ana sebeplerinden biri ve başlıcası olmuştur.

Faiz iki asra yakındır başbelamız ve fakirlik sebebimiz olmuştur, Ülkemizi ahtopot gibi de sarmıştır. Ülkemizin borçlarının üçte ikisi gibi ödenen faizlerin üçte ikisi de özel sektör kaynaklıdır. Kredi kartları kullanımı yoluyla bütün milletimiz borca ve faize batırılmaktadır. İstisnalar bir tarafa faiz karşıtı partilerimiz ve sivil ögütlerimiz de yoktur. Acaba Müsiat ve Askon gibi müslüman kimlikli sivil örgütlerimiz mensupları arasında faize bulaşmayan kaç üye vardır?

Bazı kardeşlerimiz kendilerini değil de Beştepe'yi eleştiriyorlar. Eleştiri görevimizdir. Eleştirelim, eleştirelim de insaflı olalım. Feryadımıza ses geldi. Ama yeter mi, yetmez. Bu ses milletimizce de duyulmalı ve fiilen adımlar atılmalıdır. Genel nitelikli bir hatırlatma ile noktalıyorum: Uyarıcı Eleştiri Farz, Yıkıcı Eleştiri Haramdır.

Ali Rıza DEMİRCAN
http://www.alirizademircan.net/faiz-karsiti-facebook-ve-twitter-uyari-ornekleri-2-5-514h.htmlSexual Life According To Islam İSLAMA ƏSASƏN SEKSUAL HƏYAT СЕКСУАЛЬНАЯ ЖИЗНЬ СОГЛАСНО КАНОНАМ ИСЛАМА ئىسلامدا جىنسىي تۇرمۇش بيان حكم استرقاق الأسيرات و الاستغلال الجنسي لهن في ضوء القرآن والسنة
yukari_cik
Ana Sayfa | Biyografi | Eserleri | Cuma Hutbeleri | İnceleme Makale | Güncel Konular | Haberler | İletişim