CUMHURBAŞKANIMIZA İTAAT FARZ MIDIR?

CUMHURBAŞKANIMIZA İTAAT FARZ MIDIR?
Ülkemizin en ünlü haber kanalında hoca(!) olarak defalarca ve saatlerce konuşturulan maruf bir kişi, konuşturulduğu bir demokrasi programında, bir dönemler muhalifi olduğu “Cumhurbaşkanımıza itaatin farz olduğunu” söyledi. (Farz, yapılması dinen gerekli, yapılmaması günahkâr kılıcı görevdir)  Kur’an’ımızın Nisa sûresinin "Allah'a ve Resûlü'ne itâat yanı sıra sizden olan yöneticilere de itâat edin" anlamını içeren 59. ayetini de delil gösterdi. İslâmî bilgi ve bilinç yoksunu toplumumuzda ise bir itiraz da görülmedi.

2) Önce tam bir açıklıkla ifade edeyim. Cumhurbaşkanımız R.T. Erdoğan beyefendiyi mümin kardeşim bilir, severim. Seçilmesi için çalıştım. Bu gün de biricik tercihimdir. Onu, ülkem ve İslâm dünyası için gerekli bulurum. Ancak onu yanılmaz mükemmellikte görmem. Hatalar yapmış olduğu ve olabileceğini kabul ederim. (Taksime Kışla ve OPERA Binası yapımı gibi ) Bazı görüşlerini de eleştiririm; çünkü ben onun -etrafını saran ve beklentileri gerçekleşmeyince dağılacak veya tehlike anında kaçışacak olan çoğunluk gibi meddahı değilim, kendisinden hiçbir kişisel beklentisi olmamış olan kırk yıllık dostu ve duacısıyım.
              
3) Muhterem Cumhurbaşkanımız, yürürlükteki anayasanın 24. maddesiyle İslâm’ın toplumsal hayatımıza müdahalesini yasakladığı halkı Müslüman, yönetimi laik olan devletimizin Cumhurbaşkanıdır.  Örneğin ekonomisi “borca dayalı para basımı ve faiz üzerine kurulu” milyarlarca dolar faizle sömürülen bir ülkenin Cumhurbaşkanıdır. Örnekler çoğaltılabilir.
              
4) Anayasal yetkilerini kullanırken bir vatandaş olarak ona itaat ederiz. Etmeliyiz de. Çağrıları ve uygulamalarına muhalefet suç da oluşturabilir. Ama “itaatimiz farzdır” diyemeyiz; çünkü bazı durumlarda itaat değil, aykırılık farz olabilir. Belirleyici olan şahıslar değildir, sistemdir ve de çağrıların içeriğidir. Ayrıntılara inmeksizin özetleyelim: Nisa 59’un anlamı tahrif edilmiştir.  Bu yaklaşımın dinî bir temeli yoktur. Üstelik dinimize de zarar verici niteliktedir. Dinimizi siyasete alet etmek olarak görülmesi de doğaldır.

5)İtaat Fazdır Diyemeyiz,” ama bazı özel durumlarda kişisel olarak itaati İslâmî bir bilinçle farz görev olarak algılayabilir miyiz? Doğrusunu Allah bilir bu mümkündür. Mesela darbe girişimi sırasında İslâmî şahsiyetine güven duyulan Cumhurbaşkanımızın “ Meydanlara inin” feryadını,  zulme karşı ayaklanmak çağrısı olarak farz bir görev şeklinde algılamakta hiçbir dinî bir sakınca olmasa gerektir; çünkü görülüp izlenen zulme ve de zalimlere karşı ayaklanmak dinimizde zaten farz bir görevdir. Bunun içindir ki Cumhurbaşkanımızın çağrısına icabet ederek can veren insanımıza “Demokrasi Şehidi” değil; ama Şehit diyebiliyoruz.

Ali Rıza DEMİRCAN
https://www.alirizademircan.net:443/cumhurbaskanimiza-itaat-farz-midir-5-544h.htmlSexual Life According To IslamİSLAMA ƏSASƏN SEKSUAL HƏYATСЕКСУАЛЬНАЯ ЖИЗНЬ СОГЛАСНО КАНОНАМ ИСЛАМАئىسلامدا جىنسىي تۇرمۇشبيان حكم استرقاق الأسيرات و الاستغلال الجنسي لهن في ضوء القرآن والسنة
Ana Sayfa | Biyografi | Eserleri | Cuma Hutbeleri | İnceleme Makale | Güncel Konular | Haberler | İletişim