23- İslam'da Kılık Kıyafet Kuralları

23- İslam'da Kılık Kıyafet Kuralları
23- İslam'da Kılık Kıyafet Kuralları

23- İslam'da Kılık Kıyafet Kuralları

İslam'daKılık Kıyafet  Kuralları

 Kitabımızınbirinci kısmında bâtıl din ve ideoloji mensuplarına benzeme mevzuunu incelerkenkılık- kıyafette benzeme konusuna kısaca değinmiştik.

Bu ikinci kısımda kılık-kıyafetmeselesini ana hatlarıyla da olsa daha geniş bir şekilde tetkiketmeye/incelemeye çalışacağız.

Bu inceleme zarûridir. Zira bâtıl din veideoloji mensuplarına benzeme inançta, ibadette ve sosyal hayatta birdenbirevücuda gelmemektedir. Genelde ilk kez kılık-kıyafette ortaya çıkmakta vesüratle yayılmaktadır.

Benzemelerin ve benzeştirmelerinumûmiyetle ilk olarak kılık- kıyafette görüldüğüne ve görülebileceğine en canlıargüman devrimler ve sınır tanımayan giysi modalarıdır.

Bu gerçeği tarihimiz açısındanbelgelendirmek istersek Osmanlı Devleti'nin son dönemleri ile sürmekte olanCumhuriyet devrini örnek verebiliriz. Çünkü bizde benzeme ve benzeştirmeanlamına batılılaşma, baskılar eşliğinde kılıkkıyafette yenilik hareketleribaşlatılmış, öğretim-eğitim ve yasalarla yaygınlaştırılmıştır

Kitabımızın bu ikinci kısmındakılık-kıyafet mevzuunu işlerken birinci kısımda olduğu gibi bâtıl din veideoloji mensuplarına benzeme açısından konuya bakmayacağız.

İslâm'ın yaşanmasını sağlayacak ve birtek blok olan küfür ve nifak bağlılarına benzemeyi engelleyecek en önemli âmil,İslâm'ı bilmek olduğundan bu konuda­ki İslâmî emirleri, tavsiyeleri veyasakları açıklamaya çalışacağız. Yalnızca sakal ve bıyıkla ilgili dinîölçüleri sunarken, konuya benzeme zaviyesinden de bakmaya çalışacağız.

Kılık - Kıyafetten ne Anlıyoruz?

İslâm'ın kılık-kıyafetle alâkalıkurallarını inceleyeceğimiz için bu ifadeden ne anlaşılması gerektiğiniaçıklayalım.

Kılık ve kıyafet kelimeleri sözlükte aynımânaya gelir ve görünürdeki vücut organları ile giyilen elbisenin oluşturduğudış görüntüyü ifade eder.

Eş mânalı olan ve halk kesiminde çoğudefa birlikte kullanılan ve bu sebeple bizim de birlikte kullandığımız kılık vekıyafet kelimeleriyle biz de yukarıda özetlediğimiz mânayı yani dış görünüşüanlıyor ve ifade ediyoruz.

Bu sebeple incelememizde dış görünüşeesas olan organlarla ilgili ve giyimle alâkalı İslâmî kurallar üzerindeduracağız.

Dört bölüm halinde sürdüreceğimizincelememizin birinci bölümünde kısa bir girişten sonra vücut organlarını vegiyilecek elbiseyi içine alacak şekilde temizliği konu edineceğiz.

İkinci bölümde başlık dahil giyimlealâkalı İslâmî ölçüleri özetleyeceğiz.

Üçüncü bölümde vücut organları üzerindeyapılması gereken sünnet, tırnak kesme, etek ve koltuk altı bölgesi kıllarınıgiderme ile haram kılınan dövme, diş inceltme, kaş aldırma ve estetik ameliyatıgibi konulan inceleyecek ayrıca sürme çekmek, saç bırakıp-kesmek ve saç boyamakgibi mevzuları açıklamaya çalışacağız.

Dördüncü bölümde ise oldukça geniş birinceleme ile sakal-bıyık meselesini tetkik edeceğiz.

Rabbimizdenbizi üzerinde sabit kılmasını dilediğimiz amacımız, Âlemlerin Rabbi olanAllah'a hamd ve senadır.

 

 

Ali Rıza DEMİRCAN
http://www.alirizademircan.net/23-islamda-kilik-kiyafet-kurallari-16-332h.htmlSexual Life According To Islam İSLAMA ƏSASƏN SEKSUAL HƏYAT СЕКСУАЛЬНАЯ ЖИЗНЬ СОГЛАСНО КАНОНАМ ИСЛАМА ئىسلامدا جىنسىي تۇرمۇش بيان حكم استرقاق الأسيرات و الاستغلال الجنسي لهن في ضوء القرآن والسنة
yukari_cik
Ana Sayfa | Biyografi | Eserleri | Cuma Hutbeleri | İnceleme Makale | Güncel Konular | Haberler | İletişim