Allah Kendisini Zikredeni Zikreder, Unutanı da Unutur
“…   وَلَذِكْرُ اللَّهِ أَكْبَرُ Ve lezikrullahi   Ekber…”  ve “ … فَاعْبُدْنِي وَأَقِمِ الصَّلَاةَ لِذِكْرِي   Fe’budûnî ve Ekımıs-Salâte Lizikrî.”  şeklindeki özellikle tarikat ehli kişiler tarafından farklı şekillerde yorumlanan  âyetleri nasıl anlamalıyız ?
13 Nisan 2019 Cumartesi devamı →

Boşanma Sistemimizin Zulmü
Önce fetvaiste.com sitemize gelen soruyu görelim:Yıllardır sorunlu bir evliliğim var. Dayak, ihmal vs… aylardır ayrı evlerde yaşıyoruz. Ben boşanmak istediğimi ısrarla açıkladım. 2 kez aynı anda boş ol dedi, 1 kez de aynı ayda başka bir gün bos ol dedi. Gitmiş bir hocaya sormuş o da siz hala nikâhlısınız, demiş. Aldığı cevap üzerine anlaşmalı boşanmayı imzaladığı halde şimdi vazgeçti. Maksat süründürmek. Avukat, karşı taraf istemez ise boşanma 3-5 yıl sürer, diyor. Şimdi benim ilk sorum şu:  nikâhımız düşmüş müdür? İkinci sorum da şu:, nikâhım devam ettiği halde yıllarca boşanamaz isem bu süre zarfında başkası ile imam nikâhı ile evlenebilir miyim? Teşekkürler…
13 Nisan 2019 Cumartesi devamı →

Bolu Belediye Başkanı ve Yemini
Farklılıklarımız Azalıyorİslâm’a İlişkin Yaygın Cehaletimiz
10 Nisan 2019 Çarşamba devamı →

İslâm Demokrasiyi Onaylar mı? Onayladığı ve Karşı Çıktığı Yönler Nelerdir?
Bismillah… Rabbimize hamd eder, kulu ve elçisi Hz.Muhammed’e kalbî ihtiramlarımı ve bağlılığımı arz ederim.İslâm bir hayat düzeni olarak görül(e)mediği için İslâm açısından Cumhuriyet/Demokrasi/Hukukun üstünlüğü gibi konularda düşünenlerimiz ve kalem oynatanlarımız çok az olduğundan yayınlanmış makaleler ve kitaplar da pek azdır. Neşredilenlerin büyük çoğunluğu da geleneksel kültürümüzü yansıtıcı olup akademik bir dile yazılmış denemelerdir ve sadra şifa verici olmaktan uzaktır.
08 Nisan 2019 Pazartesi devamı →

Sosyal Medyanın Kişisel ve Toplumsal Zararları III
Sosyal medyanın bir zararı da ahlaki nitelikli haramlara düşürebilmiş olabilmesidir. Bir diğer anlatımla kötü zan, gıybet, iftira ve aşağılama gibi insan onuruna tecavüz türünden hatalara/azim günahlara düşürebilmesidir. Açıklayalım:
06 Nisan 2019 Cumartesi devamı →

Sosyal Medya İmanınımızı ve Cinsel Ahlâkımızı Tehdit Etmektedir II
Sosyal medya şüphelere düşürerek İslâmî inancımıza zarar vermektedir, verebilmektedir. İtiraf edelim; genelde bizler özelde de gençlerimiz İslâmi çizgide bilgili ve de bilinçli değildir. Sosyal medyada Allah’ı inkâr eden, âhiret hayatına inanmayan, hayat kitabımız Kur’ân-ı Kerim’in içerdiği namaz, zekât adalet ve sözleşmelere bağlılık gibi emirleri hafife alan faiz, zina, eşcinsellik ve çıplaklık gibi yasakları ilkellikle niteleyen pek çok ama pek çok yazı, resim, karikatür vardır. Gerçi bilgili ve bilinçli insanların inancına tasallut eden bu gibi eylemler zarar vermek şöyle dursun fayda da sağlayabilir, imanımızı güçlendirebilir de.
05 Nisan 2019 Cuma devamı →

Sosyal Medyanın Zararları
Bizlere fayda sağlayacakları emredip zarar verecekleri haram kılan Yüce Mevla’mıza hamd ederim. Karanlık geceler gibi buhranlar bizleri bunaltmadan güzel ameller yapmaya bizleri yönlendiren Aziz Peygamberimiz, biricik hayat önderimiz Hz. Muhammed’e salât ve selam ederim.
04 Nisan 2019 Perşembe devamı →

Cuma Mesajları - Haklar, Hürriyetler, Vazifeler
Cuma Mesajları - Haklar, Hürriyetler, Vazifeler
1999-2002 yılları arasında Akit ve Vakit gazetelerinde yayınlanan ve bir kısmı Perpa Camii'nde sunulan hutbelerden oluşmaktadır.
devamı →

Onlara: "Yeryüzünde bozgunculuk yapmayın" dendiği zaman, "Bizler sadece ıslah edicileriz" derler.
( Bakara Suresi - 2, 11. Ayet )
Ali Rıza DEMİRCAN Bilmemiz Gerekenler
Ali Rıza DEMİRCAN Kısaca İslam
Ali Rıza DEMİRCAN hocanın Güncel yazıları Mirat Haber'de
Kur'an-ı Kerim Türkçe Meali - Karşılaştırmalı Mealler
Ali Rıza DEMİRCAN Videoları - WWW.ARDEV.TVSexual Life According To IslamİSLAMA ƏSASƏN SEKSUAL HƏYATСЕКСУАЛЬНАЯ ЖИЗНЬ СОГЛАСНО КАНОНАМ ИСЛАМАئىسلامدا جىنسىي تۇرمۇشبيان حكم استرقاق الأسيرات و الاستغلال الجنسي لهن في ضوء القرآن والسنة
Ana Sayfa | Biyografi | Eserleri | Cuma Hutbeleri | İnceleme Makale | Güncel Konular | Haberler | İletişim